Disa këshilla për ngjyrat e secilës dhomë të shtëpisë

Disa këshilla për ngjyrat e secilës dhomë të shtëpisë

Me nderrimin e stineve na lind deshira per ndryshime ne jeten tone. Ndryshime qe kane te bejne me pamjen, profesionin ose shtepine. Por meqe nuk e kemi luksin qe te nderrojme shtepine sa here nderrohen stinet, po ju sygjerojme disa ndryshime qe mund ti beni strehës suaj per tu dukur gjithmone e re dhe mbi te gjitha te jete produktive per ju.

 Ngjyrat

Aplikimi i ngjyrave të ndryshme në mure sjell dhe ndryshim humori i cili ndikon në punë. Ngjyrat e duhura ndihmojnë të krijohet efekti i hapësirave më të mëdha, por ne te njejten kohe kanë një ndikim të thellë emocional për mirëqënien tuaj dhe të familjes tuaj.

Me poshte po paraqesim disa ide per ngjyrat e secilës dhomë të shtëpisë:

Ngjyrat për dhomë ndenje: Tonalitet e ngrohta si e kuqja, e verdha, portokallia dhe ngjyrat e tokës si kafja dhe bezha mund të përdoren në të dy rastet pasi mendohet se ato stimulojnë komunikimin. Këto ngjyra do të krijojnë ngrohtësinë e duhur për t’iu nxitur të uleni dhe të bisedoni me njëri-tjetrin.

Ngjyrat e kuzhinës: E verdha është ngjyra e këshilluar për vendin ku do gatuani, pasi mendohet se ndikon në rritjen e metabolizmit dhe ndihmon në përceptimin e dritës dhe ju jep energji.

Ngjyrat për dhomë ngrënie. E kuqja është ngjyra që këshillohet më shumë të përdoret në dhomat e ngrënies, sepse besohet se ndikon në rritjen e oreksit. Por nëse jeni në dietë largoni të kuqen nga dhoma e ngrënies.

Ngjyrat e dhomës së gjumit. Dhoma e gjumit është vendi ku gjejnë qetësinë pas ditëve të lodhshme. Ngjyrat e ftohta blu, jeshile dhe lejla kanë një efekt qetësues dhe clodhes. Sa më e theksuar ngjyra aq më i madh besohet të jetë efekti.

Dhomat e fëmijëve: Lejoni fëmijët tuaj të zgjedhin ngjyrën e preferuar, ajo duhet të jetë për ta argëtuese, me kalimin e kohës do ta rilyeni.

Ngjyrat e tualetit. E bardha dhe ngjyrat e ngrohta kanë qënë gjithmonë shumë të preferuara për tualetin, pjesa më e madhe e tyre për shkak të ndjesisë së pastërtisë. Por në ditët e sotme shumë njerëz mund të preferojnë ngjyrat blu, të gjelbër ose të bruztë sepse këto ngjyra japin ndjesinë e freskisë, pastërtisë dhe qetësisë.

Ngjyrat e dhomës së stërvitjes (palestër). E kuqja dhe portokallia mund t’iu ndihmojnë të ndiheni energjikë dhe të lëvizshëm por gjithashtu do t’iu krijojnë ndjesinë e nxehtësisë. Për këtë arsye ngjyrat jeshile në të verdhë dhe blu në jeshile mund të jenë zgjedhjet më të mira, në termat e psikologjisë së ngjyrave “ato janë ngjyra të lumtura”.

Ngjyrat e zyrës së shtëpisë. Ngjyra jeshile mund të jetë një zgjedhje shumë e mirë për zyrat e shtëpisë nëse dëshironi të keni përqëndrim maksimal. Gjithashtu në zyra përdoret ngjyra gri pasi rrit kreativitetin dhe përqëndrimin. Grija përdoret masivisht në zyrat e drejtuesve për shkak të neutralitetit dhe aftësisë për t’u kombinuar me ngjyrat e tjera.

img

Dilejda Karaj

Related posts

Në cilin qytet do te donit te jetonit?

{:sq}Le të ëndërrojmë për pak momente! Nëse do të kishit mundësi të jetonit ku te...

Continue reading
by Dilejda Karaj

Cilat jane zonat me shkollat me te mira?

Po mendoni per te marre nje shtepi te re? Por krahas ambjenteve te pershtatshme dhe cmimit te mire,...

Continue reading
by Dilejda Karaj

Cilat jane zonat me te mira per te jetuar ne Tirane? Ju lutem jepni mendimin tuaj :)

...

Continue reading
by admin

Join The Discussion

6 + 20 =